Испанската банка CaixaBank премества централата си от Каталуния във Валенсия, предадоха AFP и Ройтерс.
CaixaBank е третата по размер на активи банка в Испания.
Новината бе потвърдена от финансовата институция, която посочва, че е взела решението "в светлината на текущата политическа и социална ситуация в Каталуния".
Няколко фирми с централи в Каталуния вече решиха да напуснат областта, която се готви да обяви независимост.
Сред тях е например испанската енергийна компания Gas Natural, която е решила да премести юридическия си адрес от Барселона в Мадрид, информира източник, цитиран от Ройтерс.
Правителството на Испания одобри днес указ, който улеснява компаниите да променят юридическия си адрес, припомня БТА.
Мярката е свързана със ситуацията в Каталуния и ще даде възможност на компаниите с централа в региона да прехвърлят юридическия си адрес в друга автономна област на страната, без да е необходимо да свикват извънредно събрание на акционерите.
Испанските власти решиха да приемат указа, след като редица компании изявиха желание да променят адреса си заради нестабилността в Каталуния. Вчера една от най-големите банки в страната - Sabadell, прехвърли юридическия си адрес от Каталуния в град Аликанте, автономна област Валенсия.
Мярката няма да има преки последици за работните места или активите на компаниите, но се оценява като удар срещу каталунските власти.
За независимост на Каталуния са се обявили 90,18% от гласувалите на референдума на 1 октомври, предадоха още световните агенции. Те се позоваха на окончателните резултати от преброяването, разпространени днес от правителството на испанската автономна област.
Против раздялата с Мадрид са се обявили 7,83% от участниците в референдума. Гласували са 2,28 млн. души от общо 5,3 млн., имащи право на глас в Каталуния.


Цените на петрола тръгнаха надолу
Лионел Меси №1 на Мондиал 2026, според спортните журналисти
Проф. Рачев: От неделя започва десетдневен период с високи температури
Асен Василев сложи вратовръзка с пера за второто четене на бюджета на Гълъб Донев
Атанасов поиска от Радев обяснение защо България е защитила руския олигарх Искандер Махмудов
Как да построите център за данни в космоса
Америка е пристрастена към временната работа
Израел изтегля войски от части на Ливан в тест за примирието
Надежден ли е Джон Хийли като министър на финансите
Адр. Николов: По-големите реформи остават в бюджета за догодина
Защо спирачките на Nissan са в различни цветове
Продажбите на електромобили в Европа скочиха с 52% за година
Уникалната кола на Ник Мейсън се продава за 35 милиона долара
Как електрохидравличното окачване променя правилата за комфорт
Mercedes-Maybach GLS - повече мощност и по-големи джанти
Промяна на изпитите след 10 клас, включват задачи по история и философия
Закопчаха 64-годишна кримка, обявена за общодържавно издирване
Да обядваш в Монте Карло се оказа по-евтино, отколкото в София и Созопол
Пивовари: България трябва да избегне грешки при депозитната система
Депутат сезира МОСВ заради сигнали за неприятни миризми в Разград